Lioton 1000, żel, 100 g Zobacz większe

Lioton 1000, żel, 100 g

6172104

Lek

2022-06-30

Lioton 1000 jest lekiem w postaci żelu
do stosowania na skórę; zawiera heparynę,
wykazuje działanie
miejscowe przeciwzakrzepowe,
przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Więcej szczegółów

Lioton 1000, żel, 100 g - Opis produktu

WSKAZANIA

Lioton 1000 zawiera heparynę, wykazuje działanie miejscowe przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Leczenie wspomagające:

 • w chorobach żył powierzchownych takich, jak zapalenia żył, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach kończyn dolnych;
 • w krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach.

PRZECIWWSKAZANIA

Leku Lioton 1000 nie należy stosować w przypadku:

 • znanej nadwrażliwości na heparynę lub którykolwiek ze składników leku (ze względu na obecność hydroksybenzoesanów metylu i propylu jako substancji pomocniczych nie należy stosować leku u osób z alergią na parabeny).
 • na otwarte rany lub sączące się zmiany skórne.
 • w okolicy oczu, nosa i ust.
 • w przypadku krwawienia.

Leku nie wolno przyjmować doustnie.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Heparyna sodowa w postaci żelu jest zazwyczaj dobrze tolerowana, ale długotrwałe stosowanie leku może wywołać u niektórych osób skórne reakcje nadwrażliwości. W wypadku wystąpienia zaczerwienienia, wysypki lub świądu natychmiast należy przerwać stosowanie leku i zastosować odpowiednie leczenie. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów, u których stwierdzono skazę krwotoczną. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanów lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Lioton 1000 a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Stosowanie heparyny na duże powierzchnie skóry lub podczas jednoczesnego leczenia przeciwzakrzepowego, np. podczas podawania leków przeciwzakrzepowych lub kwasu acetylosalicylowego, zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia.

Dzieci

Ponieważ brak jest badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 12 lat, leku Lioton 1000 nie używać w tej grupie wiekowej.

Ciąża i karmienie piersią

Brak jest wystarczających badań dotyczących stosowania leku podczas ciąży lub w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lioton 1000 nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

DAWKOWANIE

Lioton 1000 przeznaczony jest do stosowania na skórę. Lek aplikować 1 do 3 razy na dobę nakładając pasek żelu o długości 3-10 cm na powierzchnię skóry i delikatnie masując aż do wchłonięcia żelu. W przypadku obrzęków po urazach zaleca się stosowanie leku przez okres do 10 dni, a w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych przez 1 do 2 tygodni.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Jak każdy lek, Lioton 1000 może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić objawy reakcji alergicznych (zaczerwienienie i świąd skóry) lub objawy reakcji pseudoalergicznych. W takich przypadkach leczenie należy przerwać. U niektórych pacjentów, u których pierwotnie występuje czerwienica prawdziwa, po podaniu miejscowym heparyny w żelu mogą pojawić się zmiany skórne. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

SKŁAD

Substancją czynną leku jest heparyna sodowa (Heparinum natricum). 1 g żelu zawiera 8,5 mg (1000 IU) heparyny sodowej.
Inne składniki leku to: karbomer 940, propylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, etanol 96%, olejek lawendowy, olejek pomarańczowy, trietanoloamina, woda oczyszczona.

PRZECHOWYWANIE

Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stosować leku Lioton 1000 po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP (skrót stosowany do opisu terminu ważności). Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić termin ważności podany na opakowaniu. Leków nie wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Podmiot odpowiedzialny
A. Menarini Industrie Farmaceutiche Riunite S.r.l.
3 Via Sette Santi
50131 Florencja, Włochy

DATA WAŻNOŚCI - 2020-06-30

Produkty powiązane

  Opinie

  Napisz recenzję

  Lioton 1000, żel, 100 g

  Lioton 1000, żel, 100 g

  Lioton 1000 jest lekiem w postaci żelu
  do stosowania na skórę; zawiera heparynę,
  wykazuje działanie
  miejscowe przeciwzakrzepowe,
  przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

  13 innych produktów w tej samej kategorii: