Leki na alergię i katar sienny

W tej kategorii znajduje się szeroki wybór preparatów i leków na alergię, stosowanych w leczeniu oraz profilaktyce reakcji alergicznych. Znajdują się tutaj krople, aerozole, tabletki oraz syropy wspomagające organizm w alergiach.

Do podstawowych reakcji alergicznych z jakimi się spotykamy trzeba zaliczyć m.in. swędzące i łzawiące oczy, cieknący, wodnisty katar czy też pokrzywka lub obrzęk. Zadaniem dostępnych w tej kategorii leków bez recepty (kropli do oczu, tabletek czy syropów) jest hamowanie działania substancji odpowiedzialnych za rozwój alergii. Preparaty te skutecznie łagodzą objawy alergii i zmniejszą dolegliwości ze strony układów oddechowego czy pokarmowego.

ALERGIA Jest 21 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 21 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 21 elementów

Alergia to częsty problem

Najpopularniejsze alergeny to pyłki roślinne, kurz czy sierść zwierzęca. To substancje powodujące w organizmie człowieka uczulonego wzmożone reakcję organizmu. Do najczęstszych objawów uczulenia i alergii należą: łzawienie spojówek i ich zaczerwienienie, częste kichanie oraz obrzęk czy też swędzenie gardła i nosa. Zdarzają się też pokrzywka oraz apatia i rozdrażnienie. Tych objawów nie należy mylić z pierwsza fazą przeziębienia.

Ważny objaw alergii - katar sienny

Katar sienny (alergiczny nieżyt nosa) to jeden z bardziej nieprzyjemnych i uporczywych objawów alergii. Nadmierne uwolnienie histaminy w drogach oddechowych powoduje podrażnienie błony śluzowej nosa i w konsekwencji:

 • zapchany, bolący i zaczerwieniony nos,
 • częste kichanie i łzawienie oczu,
 • przewlekłe zmęczenie i otępienie,
 • ból głowy i twarzy,
 • zatkanie zatok,
 • utrata węchu i smaku.

Tabletki na alergię

Walka z alergią jest trudna, ale poprzez przyjmowanie odpowiednich leków należy dążyć do poprawy komfortu życia i powrotu do codziennych obowiązków bez uciążliwych objawów i z większą radością. Aby być zadowolonym z efektów działania leków, tabletki na alergię należy stosować ściśle według wskazówek lekarza i nie przerywać leczenia w połowie zalecanej kuracji.

Tabletki na alergię bez recepty

Zadaniem tabletek na alergię bez recepty jest:

 • hamowanie działania substancji drażniących błonę śluzową i spojówki,
 • łagodzenie objawów uczulenia,
 • osłabianie działania alergenów na układ pokarmowy i oddechowy.

Zazwyczaj produkty na alergię nie powodują skutków ubocznych, senności czy rozdrażnienia. Są dobrze tolerowane przez organizm.

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe, antyhistaminowe to antagonisty histaminy – substancje chemiczne, które hamują działanie histaminy np. przez blokowanie jej przed związaniem z danym receptorem. Mają duże zastosowanie w terapii alergii i wykazują następujące działanie w tej terapii:

 • w alergicznym nieżycie nosa – znoszą kichanie, świąd nosa, przywracają jego drożność, hamują produkcję śluzowej wydzieliny, zmniejszają obrzęk tkanek i naciek zapalny, znoszą objaw blokady nosa;
 • w alergicznym zapaleniu spojówek – LPH II generacji – dzięki dodatkowemu działaniu przeciwzapalnemu – redukują świąd, łzawienie, zaczerwienie czy opuchliznę oczu;
 • w leczeniu pokrzywki alergicznej i niealergicznej oraz obrzęku naczynioruchowego – zmniejszają świąd, prowadzą do zaniku wysiewu bąbli pokrzywkowych i/lub obrzęku tkanek, redukują rumień. Szczególnie cenna jest skuteczność leków antyhistaminowych w terapii przewlekłej pokrzywki idiopatycznej, w której niemożliwe jest leczenie przyczynowe
 • w leczeniu atopowego zapalenia skóry – wykazują działanie przeciwświądowe i miejscowo znieczulające, znosząc uporczywy świąd, a tym samym podnoszą jakość życia chorych
 • w leczeniu astmy oskrzelowej – cetyryzyna hamuje skurcz oskrzeli indukowany metacholiną po prowokacji alergenowej

Zobacz rodzaje leków stosowanych w chorobach alergicznych ---> LINK!